Yeni Sayfa

0
3396

Tahincioğlu BSL‘de yoğun bir transfer dönemi yaşıyoruz. Eskiden futbol takımlarının transferlerini takip ederken yorulurduk; şimdi de aynısını basketbolda yaşıyoruz.

Bu sezon dikkat çeken bir konu da; yabancı oyuncuların da aynı Türk sporcular gibi ülkemizde takım değiştirme durumuna gelmeleridir.

Geçen sezon 4 THY Euroleague takımı ligin yatırımını arttırırken, bu yıl 2 takımla Euroleague içinde yer almak yatırımları da etkilemiş durumda.

Tabii ki diğer yandan NBA organizasyonu ve Çin basketbolu da Avrupa’da dengeleri olumsuz etkilemiş durumda. Ligimize geri dönersek; yavaş yavaş Yunanistan Ligi‘ne benzemeye başlıyoruz. Orada Panathinaikos ve Olympiakos varsa, yatırımlar doğrultusunda Türkiye’de ligin Fenerbahçe Doğuş ve Anadolu Efes arasında olacakmış gibi bir görüntü mevcut.

Takımlarımızın özeline gelirsek; Fenerbahçe Doğuş, Bogdan Bogdanovic ve Ekpe Udoh iki değerli oyuncusunu NBA’ye kaptırınca sistem esas olmasından dolayı gerekli transferleri Sinan Güler, Nicolo Melli ve Marko Guduric olarak yaptı. Bir uzun takviyesi ile kadroda kalan oyuncular, Obradoviç faktörü ve gelişen basketbol organizasyonları sarı-lacivertlilerin yine Final Four içinde olmasını sağlayacaktır.

Anadolu Efes ciddi bir yabancı oyuncularda kadro revizyonuna giderken, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz gibi iki değerli oyuncusunu da NBA vermiş durumda. Yapılan transferlere bakarsak, top paylaşımı kısmı ve savunma üstünde çalışılması gereken konular olarak gözüküyor.

Geçen sezonun finalisti Beşiktaş Sompo Japan, Galatasaray Odeobank, Banvit ve Darüşşafaka için şimdiden birşeyler söylemek kolay değil.

Sadece bu takımların kulüp potansiyellerinin fazla olması ligdeki konumlarını etkileyecektir. Doğru takım kimyası yanında tercih edilen oyuncuların bireysel performanslarındaki olumlu işler ligdeki durumlarını belli edecektir.

Tabii ki kulüp olarak doğru hedef ve doğru yaklaşımda gerekecektir. Bu sezon hikayesinde diğer dikkat çekecek konu ise Play-off yarışı olacaktır.

Aday takım sayısı o kadar fazla ki. Hatta sürpriz bir şekilde ”Play-off yapar mı?” denilen takımlarımızdan birisi doğru transfer politikası ve kulüp düzenleri ile ilk beş içinde yer alabilir.

Tablo böyle olunca da küme düşme mücadelesi bile tahmin edilemez duruma gelebiliyor.
Bir daha ki yazımda bu sezon için yapılan transferler içinde en etkileyicileri sizlerle değerlendirmek isterim.

Bu arada A Milli Erkek Basketbol Takımımıza Avrupa Şampiyonası’na hazırlanma döneminde sağlıklı, iyi çalışma ortamında sonuçların güzel olduğu bir hazırlık dönemi diliyorum.

İhsan BAYÜLKEN
ihsan.bayulken@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz