Ukrayna, Gürcistan’ı Yendi, “Ben de Varım” Dedi

0
165

Eurobasket 2017 B Grubu üçüncü maçında Ukrayna, Gürcistan’ı devirdi: 88-81. Karşılaşmaya etkili başlayan Sarı-Lacivertliler karşısında Gürcüler, ikinci yarıda geri dönüşe imza atmak için çabaladı. Zaza Pachulia’nın etkili oyunu karşısında Ukrayna, Pustovyi, Lypovyy ve Lukashov üçlüsüyle galibiyete uzandı.

Karşılaşmaya Ukrayna hızlı bir giriş yaptı. Lukashov ve Bobrov ikilisinin sayılarıyla Sarı-Lacivertliler, ilk 2 dakika içinde 8-0’lık bir seri buldu. İlk 4 dakikada sayı bulmakta zorlanan Gürcistan maçtaki ilk isabetlerini Shengelia ile buldu. Postovyi ve Lypovyy ile skor bulan Ukrayna’ya Gürcistan Tsintsadze ve Shermadini ile yanıt verdi. Kırmızı-Beyazlılar, 4.49 kala farkı 5’e indirdi: 12-7. Pustovyi’nin hücumda sorumluluk almasıyla birlikte, Ukrayna rakibinin yaklaşmasına izin vermedi. Son 3 dakikaya Sarı-Lacivertliler, 17-9 önde girdi. Sanadze, Berishvili ve Shermadini’yle 13-2’lik bir seri bulan Gürcüler, bitime 23 saniye kala öne geçti: 20-19. Çeyreğin skorunu Pustozvonov belirledi. Ukrayna, ilk periyodu 21-20 önde bitirdi.

Shermadini’nin skorer kimliği ile ikinci çeyreğin başlarında oyuna tutunan Gürcistan, Lypovyy’yi durduramadı. Ukrayna’da Postovyi de devreye girdi. Sarı-Lacivertliler, 13. dakikada farkı 7’ye çıkardı: 31-24. Shermadini’den skor bulan Gürcistan karşısında Bobrov da Lypovyy’ye eşlik edince; Ukrayna farkı çift hanelere çıkardı: 36-26. Sanadze ve Markoishvili ‘nin hücumda devreye girmesiyle birlikte, Gürcistan son 3 dakikaya girerken farkı tek hanelere indirdi: 38-31. Ukrayna cephesinden hemen müdahale molası geldi. Son bölümde Ukrayna, rakibine sadece 7 sayı bulma şansı verdi. Sarı-Lacivertliler, devreyi 51-38 önde tamamladı.

Üçüncü çeyrek Ukraynalı Lypovyy’un isabetiyle başladı. Zaza Pachulia’yı hücumda etkili kullanmaya başlayan Gürcistan’a Zaytsev’le yanıt veren Sarı-Lacivertliler, farkı 14’e çıkardı: 56-42. Yaklaşık 2 dakika skor bulamayan Ukrayna karşısında Gürcistan da hücumda sıkıntı yaşayınca, farkı eritme şansını kullanamadı Kırmızı-Beyazlılar. Bobrov’un isabetiyle Ukrayna farkı çift hanelerde tuttu: 57-47. 6-0’lık bir seri yakalayan Gürcistan, 25. dakikada farkı 4 sayıya indirdi: 57-53. Pustozvonov’un üçlüğü Ukrayna’ya nefes aldırdı: 60-53. Shengelia, Zaza Pachulia ve Tsintsadze’nin sayılarıyla 2.55 kala Gürcistan, farkı 3 sayıya indirdi: 62-59. Lukashov, Bobrov ve Pustovyi’nin isabetleriyle skor bulan Ukrayna, üstünlüğünü korudu: 66-61. Son 95 saniye ise nefesleri kesti. Arka arkaya kullanılan isabetsiz hücumlardan sonra Shengelia ve Pustovyi’nin sayıları bu periyodun skorunu belirledi. Son çeyreğe Ukrayna, önde girdi: 67-63.

Pustovyi ve Kolchenko’nun sayılarıyla final periyoduna başlayan Ukrayna’ya; Gürcistan, Pachulia ve Dixon JR ile yanıt verdi. Son 6.21’e girerken, Gürcistan farkı 4 sayıda tuttu. 71-67. Boyalı alanda müthiş bir mücadeleye sahne olan maçta son 5 dakikaya girerken; Ukrayna Bobrov ve Kolchenko ile farkı 6’ya çıkardı: 75-69. Gürcistan cephesinden hemen mola geldi. Mola dönüşünde Shengelia ile sayı bulan Gürcistan, skoru 75-71’e getirdi. Ancak arka arkaya iki hücumda top kaybı yapan Gürcistan, Koniev ve Lukashov’un sayılarına engel olamadı. Ukrayna, skoru 2.25 kala 79-71’e getirdi. Gürcistan cephesinden hemen mola geldi. Son bölüm nefesleri kesti. Lukashov ve Pustovyy’nin isabetleriyle maçı koparmaya çalışan Ukrayna karşısında Gürcistan Shengelia, Sanadze ve Markoishvili direndi. 40 saniye kala Gürcüler, farkı 3’e indirdi: 84-81. Koniev ve Bobrov ikilisi serbest atış çizgisindne bulduğu isabetlerle Ukrayna’yı galibiyete taşıdı: 88-81.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz