Metecan Birsen Sakarya’da Kariyer Sezonunu Yaşıyor

0
792

Türk basketbolunun çok şeyler beklediği potansiyelli gençler arasında yer alan Metecan Birsen bu sezon transfer olduğu Sakarya BŞB Basketbol forması altında etkili bir performans ortaya koyuyor.

Gösterdiği performansla A Milli Takım’a kadar yükselen Metecan, sezonun ilk bölümü geride kalırken yıllardır beklenen sıçaramasını bu sezon yaptı ve dikkatleri yeniden üzerine çekti.

Beklenti Büyüdükçe Baskı Arttı

Aslında kariyerinin ilk dönemlerinde yani Fenerbahçe’de oynadığı yıllarda beklentiler oldukça büyüktü genç oyuncudan. Belki de bunun yarattığı baskı nedeniyle Metecan o beklenen patlamayı bir türlü yapamadı. Zaman zaman genç yaşına rağmen fazlasıyla eleştiri aldı. Bu eleştiriler o dönemlerde genç oyuncu üzerinde ne derece hasar verdi bilinmez ama bu sezona kadar aynı eleştiri düzeyi devam etti ve biraz da acımasızca üstüne gidildi.

Geçen Sezon Arada Kaldı

Metecan’ın bu sene yaptığı çıkışı, geçen sene İstanbul BBSK kariyerinde yapması bekleniyordu, ancak orada özellikle rolü konusunda bir karmaşa yaşandı. Ne tam olarak 4 numara, ne de 3 numara olarak kullanıldı. Bu kaotik ortam oyuncunun da bocalamasına neden oldu ve beklenen sıçrama da gerçekleşmedi. Yine de bu süreç onun farklı zorlukları aşması açısından önemli bir deneyim oldu.

Sakarya İlaç Gibi Geldi

İşte tam da bu noktada Sakarya’ya transferi Metecan’ın kariyerinde dönüm noktası oldu. Sakarya forması altında sezona çok iyi başlangıç yapan Metecan, sürelerinin artmasıyla birlikte istatistiklerini de yukarı çekmeye başladı ve kaybettiği güveni yeniden kazandı. Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde 9 maçta 25.4 dakika süre alan 22 yaşındaki oyuncu, 8.6 sayı-6.9 ribaunt-1.4 asist ortalama yakaladı.

İstatistiklerin Ötesine Geçti

İstatistikleri bir kenara bırakırsak, daha da önemlisi, hatta en önemlisi Metecan’ın artık parkede kendine olan güvenini çok net hissettirmeye başlaması oldu. Hem fiziksel, hem psikolojik olarak rakipleri karşısında artık daha güçlü kalmayı başaran ve asla geri adım atmayan Metecan’ın, kariyerinin bu bölümünde üzerine koyarak devam etmesi Türk basketbolu açısından en büyük kazanç.

Selçuk Ernak’tan Oyuncusuna Tam Destek

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız coach Selçuk Ernak ise oyuncusuna olan güvenini bir kez daha vurguladı. Ernak yaptığı açıklamada, ”Hem fiziksel özellikleri, hem de yeteneğiyle çok özel bir oyuncu. Biz onun sorumluluk alacağı ve ana rollerde olacağı bir düzende gelişeceğine inandığımız için takımımızı kurarken pozisyonuna yabancı almadık. Onu zorlayacak ve ilerletecek özel bir çalışma programı uyguluyoruz. Ligin ilk kısmı için de özellikle ribaunt, post up ve savunma kısımlarında kaydettiği gelişme bizim ilerisi için umutlanmamızı sağlıyor. Uzun yıllar A Milli Takım’a hizmet edeceğini düşünüyorum.” dedi.

Kemal Erdem
kemal.erdem@basketball.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz