Buraya Kadar…

0
486

Eleme grubunun bir ayağını ve finallerini ülkemize getirdiğimiz 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası‘na İspanya karşısında veda ettik.

Cedi Osman,Furkan Korkmaz ve Melih Mahmutoğlu’nun sürüklediği lakin oyun kurucu ve uzun pozisyonlarındaki eksikliklerin gün gibi ortada olduğu takımımızın, teknik ekibinin elindeki malzemeye göre çok iyi iş çıkardığını söylemeliyiz.

Devşirme oyuncumuz Bobby Dixon’ın sakatlıktan dolayı olamadığı, Ömer Aşık ve Ersan İlyasova’nın tercih etmedikleri bu takım sadece mücadele ederek bu kadar yapabilirdi. Birlikte oynamak, kalite, bireysel beceri, liderlik gibi vasıfların eksikliğini hissettik.

Bu kadronun önümüzdeki turnuvalarda eksik pozisyonlardaki oyuncularını tamamlayamazsak geçtiğimiz yıllardaki başarıları yakalayabilmesi pek olası gözükmüyor. Basketbolun ana söylemi ‘ Oyun kurucun kadar konuşursun ‘ belimizi büken, adım atmamızı zorlaştıran en önemli noktaydı.

Altyapılarda çok başarılı jenerasyonlarımız mevcut. Bu jenerasyonlardan gelecek vaad eden oyuncuları bu kadronun içine almak, milli takımı geçmişte olduğu gibi kulüp takımı havasını soluyacakları bir hale getirmek öncelikli hedef olmalı. Daha önce nasıl başardıysak yine başarabiliriz.

Son söz de FIBA – ULEB çekişmesinde elde kalan hakem rezervenin bu turnuva için ne kadar yetersiz olduğu hakkında mutlaka yazılmalı. Avrupa Şampiyonası oynuyorsunuz Filipinler, Japonya, Porto Riko, Brezilya gibi ülkelerden hakem devşiriyorsunuz. Bir an önce bu ikilemin çözülmesi evrensel basketbolun faydasına olacak. Çünkü ileride ülke içlerinde dahi bölünmüş hakem organizasyonlarının bütüne vereceği zarar katlanarak artacaktır.

Ömer KOÇŞAN
omer.kocsan@basketball.com.tr

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz