Aleksandar Petrovic: 1995’de Yaptıklarımız Gülünçtü

0
933

Hırvatistan Milli Takımı coachu Aleksandar ‘Aco’ Petrovic, 22 yıl önce Atina’daki Avrupa Şampiyonası’nda madalya kürsüsünde yaşananlara açıklık getirdi.

Hatırlanacağı gibi 1995 yılında Yunanistan’da düzenlenen şampiyonada bronz madalya kazanan Hırvatlar, altın madalyanın sahibi Sırp ve Karadağlı oyunculardan oluşan Yugoslavya’nın kürsüye çıkmasıyla birlikte podyumu terketmişti.

Hırvatların bugünkü teknik patronu Petrovic, 1995’de o zamana kadar savaş halinde oldukları bir ülkenin ulusal marşı dinlemeyi reddettiklerini söyleyerek,”Bu karar, şu anda bakıldığında, gülünç ve yanlıştı. O zamanki Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman‘ın talimatıyla bunu gerçekleştirdik. Ben şahsen bunu hiç yapmak istemezdim ama Zagreb’dekiler buna karar vermiştiler bile. ” dedi.

Hırvatlar bu olaydan sonra gerçekleşen 10 Avrupa Şampiyonası’nda madalya alamazken, buna FIBA’nın sözde laneti ve bazı komplo teorileri şeklinde değerlendirenlere karşı çıkan Hırvat milli takımı coach’u, şunları kaydetti: “2003 yılında Avrupa Şampiyonası’nda Ruslara, 2005’de ise İspanya‘ya karşı aldığımız yenilgilerle madalya kazanma şansımızı çöpe attık. Hatta 2001 yılında son 13 dakikasına 19 sayı önde girdiğimiz maçta Türklere kendi hatalarımızdan kaynaklanan sonuçla kaybettik. Bu maçlarda bazılarının dediği gibi komplo teorileriyle kaybetmedik. Bu saçmalıklar hakkında konuşmaya gerek yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz